General information
| Year | 2005 - - |
| Brand | Alfa Romeo |
| Engine | 3.2 JTS (260 HP) Automatic |
| Body type | Coupe |
| Model | Brera |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4413 mm |
| Width | 1830 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2525 |
| Weight | 1372 kg |
| Max width | 2050 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 3195 |
| Engine kw | 191 kw |
| Engine hp | 256 hp |
| Torque | 191 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 85,6 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 225/50 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 240 km/h |
| Acceleration | 7.2 s |
| Fuel town | 18.4 l/100km |
| Fuel road | 8.6 l/100km |
| Fuel average | 12.2 l/100km |