General information
| Year | 2008 - - |
| Brand | Bentley |
| Engine | 6.75 i V8 Biturbo (537 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | Brooklands II |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 5411 mm |
| Width | 1932 mm |
| Height | 1437 mm |
| Wheelbase | 3116 |
| Weight | 1437 kg |
| Max width | 3165 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 6761 |
| Engine kw | 394 kw |
| Engine hp | 528 hp |
| Torque | 394 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | 96 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 296 km/h |
| Acceleration | 5.3 s |
| Fuel town | 28.8 l/100km |
| Fuel road | 14.1 l/100km |
| Fuel average | 19.5 l/100km |
2 years ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
23 days ago
18 days ago
14 days ago
14 days ago
14 days ago
14 days ago
14 days ago
9 days ago
9 days ago
9 days ago