General information
| Year | 2006 - - |
| Brand | Chevrolet |
| Engine | 2.0 TD AWD (150 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | Captiva |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 4635 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1720 mm |
| Wheelbase | 2705 |
| Weight | 1720 kg |
| Max width | 2505 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1991 |
| Engine kw | 110 kw |
| Engine hp | 147 hp |
| Torque | 110 N*m/rpm |
| Fuel supply | - |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 83,0 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 65 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/70R16-235/60R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 186 km/h |
| Acceleration | 10.6 s |
| Fuel town | 9 l/100km |
| Fuel road | 6.5 l/100km |
| Fuel average | - |