General information
| Year | 2002 - 2006 |
| Brand | Chrysler |
| Engine | 8.3 i V10 20V SRT-10 (506 HP) |
| Body type | Coupe |
| Model | Viper RT II |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4459 mm |
| Width | 2154 mm |
| Height | 1210 mm |
| Wheelbase | 2510 |
| Weight | 1210 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 8270 |
| Engine kw | 371 kw |
| Engine hp | 497 hp |
| Torque | 371 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 10 |
| Cylinders diameter | 101,6 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 6 |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 275/35-345/30 R19 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 305 km/h |
| Acceleration | 4 s |
| Fuel town | 30.5 l/100km |
| Fuel road | 12.4 l/100km |
| Fuel average | 19.4 l/100km |
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
28 days ago
28 days ago
28 days ago
23 days ago
14 days ago
14 days ago
14 days ago
14 days ago
14 days ago
12 days ago
9 days ago
9 days ago
9 days ago
6 days ago
6 days ago
6 days ago
6 days ago
6 days ago