General information
| Year | 2005 - - |
| Brand | Citroen |
| Engine | 1.4 HDi (54 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | C1 |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 3435 mm |
| Width | 1630 mm |
| Height | 1465 mm |
| Wheelbase | 2340 |
| Weight | 1465 kg |
| Max width | 1399 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1399 |
| Engine kw | 40 kw |
| Engine hp | 54 hp |
| Torque | 40 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 73,7 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 35 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 155/65 R14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 154 km/h |
| Acceleration | 15.6 s |
| Fuel town | 5.3 l/100km |
| Fuel road | 3.4 l/100km |
| Fuel average | 4.1 l/100km |