General information
| Year | 1992 - 1996 |
| Brand | Dodge |
| Engine | 3.0 R T (320 HP) |
| Body type | Coupe |
| Model | Stealth |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4565 mm |
| Width | 1840 mm |
| Height | 1253 mm |
| Wheelbase | 2470 |
| Weight | 1253 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2972 |
| Engine kw | 235 kw |
| Engine hp | 315 hp |
| Torque | 235 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 91,1 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | A-92 |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 245/45 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 11.6 l/100km |