General information
| Year | 2011 - - |
| Brand | FAW |
| Engine | 2.0 TDI (177Hp) |
| Body type | Cabrio |
| Model | A6 (4G,C7) |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4915 mm |
| Width | 1874 mm |
| Height | 1455 mm |
| Wheelbase | 2912 |
| Weight | 1455 kg |
| Max width | 2165 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1968 |
| Engine kw | 130 kw |
| Engine hp | 174 hp |
| Torque | 130 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 65 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 225/55 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 222 km/h |
| Acceleration | 8.2 s |
| Fuel town | 6 l/100km |
| Fuel road | 4.4 l/100km |
| Fuel average | 5 l/100km |