General information
| Year | 2011 - - |
| Brand | FAW |
| Engine | 3.0 TDI (245 Hp) quattro |
| Body type | Sedan |
| Model | A6 (4G,C7) |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4915 mm |
| Width | 1874 mm |
| Height | 1455 mm |
| Wheelbase | 2912 |
| Weight | 1455 kg |
| Max width | 2330 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2967 |
| Engine kw | 180 kw |
| Engine hp | 241 hp |
| Torque | 180 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 83,0 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 250 km/h |
| Acceleration | 6.1 s |
| Fuel town | 7.2 l/100km |
| Fuel road | 5.3 l/100km |
| Fuel average | 6 l/100km |