General information
| Year | 1997 - 1998 |
| Brand | FAW |
| Engine | 1.9 SDI (63 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | Jetta III |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4980 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1695 mm |
| Wheelbase | 2475 |
| Weight | 1695 kg |
| Max width | 1425 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1896 |
| Engine kw | 47 kw |
| Engine hp | 63 hp |
| Torque | 47 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 79,5 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 500 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185/60 R14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 156 km/h |
| Acceleration | 18.3 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 4.9 l/100km |
2 years ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
29 days ago
29 days ago
29 days ago
29 days ago
29 days ago
16 days ago
14 days ago
13 days ago
13 days ago
13 days ago
10 days ago
10 days ago
10 days ago
10 days ago
10 days ago