General information
| Year | 1987 - 1996 |
| Brand | Fiat |
| Engine | 700 (26 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | 126 |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3105 mm |
| Width | 1375 mm |
| Height | 1345 mm |
| Wheelbase | 1840 |
| Weight | 1345 kg |
| Max width | 990 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 704 |
| Engine kw | 19 kw |
| Engine hp | 25 hp |
| Torque | 19 N*m/rpm |
| Fuel supply | Carburetor |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 80 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 4 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 21 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 135/70 R13 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 116 km/h |
| Acceleration | 33 s |
| Fuel town | 5.8 l/100km |
| Fuel road | 4.4 l/100km |
| Fuel average | - |