General information
| Year | 2000 - 2002 |
| Brand | Holden |
| Engine | 2.6 i V6 (170Hp) |
| Body type | SUV |
| Model | Vectra B Caravan |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4490 mm |
| Width | 1710 mm |
| Height | 1490 mm |
| Wheelbase | 2637 |
| Weight | 1490 kg |
| Max width | 2025 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2597 |
| Engine kw | 125 kw |
| Engine hp | 168 hp |
| Torque | 125 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 83,2 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/65R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 223 km/h |
| Acceleration | 9 s |
| Fuel town | 14.2 l/100km |
| Fuel road | 7.4 l/100km |
| Fuel average | 9.9 l/100km |