General information
| Year | 2002 - 2007 |
| Brand | Hyundai |
| Engine | 2.4 i 16V 4WD SWB (135 HP) |
| Body type | Estate |
| Model | Starex |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 4695 mm |
| Width | 1820 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 2810 |
| Weight | 1880 kg |
| Max width | 2550 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2351 |
| Engine kw | 99 kw |
| Engine hp | 133 hp |
| Torque | 99 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 65 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195 R14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 145 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |