General information
| Year | 2005 - 2007 |
| Brand | Isuzu |
| Engine | 5.3 i V8 2WD (304 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | Ascender |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 5273 mm |
| Width | 1933 mm |
| Height | 1918 mm |
| Wheelbase | 3275 |
| Weight | 1918 kg |
| Max width | 2812 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 5327 |
| Engine kw | 223 kw |
| Engine hp | 299 hp |
| Torque | 223 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | 96 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | - |
| Fuel | A-92 |
| Fuel capacity | 95 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 245/65 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 15.7 l/100km |
| Fuel road | 11.8 l/100km |
| Fuel average | - |