General information
| Year | 2014 - |
| Brand | Jeep |
| Engine | Trailhawk 2.0d AT (170 HP) 4WD |
| Body type | SUV |
| Model | Renegade |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4255 mm |
| Width | 1805 mm |
| Height | 1667 mm |
| Wheelbase | 2570 |
| Weight | 1667 kg |
| Max width | 2080 kg |
| Boot capacity | 351 l |
Engine Transmission
| Engine | 1956 |
| Engine kw | 125 kw |
| Engine hp | 168 hp |
| Torque | 125 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 9 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 48 liters |
| Eco standart | Euro 6 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/65/R16, 215/60/R17, 215/65/R17, 225/55/R18 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 201 km/h |
| Acceleration | 8.9 s |
| Fuel town | 7 l/100km |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |