General information
| Year | 2008 - - |
| Brand | Mercedes-Benz |
| Engine | CLS 350 CGI (292 HP) 7-Gtronic |
| Body type | Sedan |
| Model | CLS (C219) |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 4920 mm |
| Width | 1873 mm |
| Height | 1430 mm |
| Wheelbase | 2854 |
| Weight | 1430 kg |
| Max width | 2200 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 3498 |
| Engine kw | 214 kw |
| Engine hp | 287 hp |
| Torque | 214 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 92,9 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 7 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 245/45R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 250 km/h |
| Acceleration | 6.7 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |