General information
| Year | 2015 - |
| Brand | Mercedes-Benz |
| Engine | 250 4MATIC 2.0 AT (211 HP) 4WD |
| Body type | SUV |
| Model | GLC-klasse I (X253) |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4656 mm |
| Width | 1890 mm |
| Height | 1639 mm |
| Wheelbase | 2873 |
| Weight | 1639 kg |
| Max width | 2400 kg |
| Boot capacity | 1600 l |
Engine Transmission
| Engine | 1991 |
| Engine kw | 155 kw |
| Engine hp | 208 hp |
| Torque | 155 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 9 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 50 liters |
| Eco standart | Euro 6 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 235/65/R17 |
| Wheels | 7.5 J x 17 |
Running Features
| Max speed | 223 km/h |
| Acceleration | 7.3 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |