General information
| Year | 2005 - - |
| Brand | Mercedes-Benz |
| Engine | 2.0 CDI (115 HP) Automatik kompakt DPF |
| Body type | Sedan |
| Model | Viano (639) |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4748 mm |
| Width | 1901 mm |
| Height | 1875 mm |
| Wheelbase | 3200 |
| Weight | 1875 kg |
| Max width | 2770 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2148 |
| Engine kw | 84 kw |
| Engine hp | 113 hp |
| Torque | 84 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 88 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/65R16 CT |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 153 km/h |
| Acceleration | 17.3 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |