General information
| Year | 2013 - |
| Brand | Opel |
| Engine | 2.0d MT (120 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Insignia Hatchback Facelift |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4842 mm |
| Width | 1858 mm |
| Height | 1498 mm |
| Wheelbase | 2737 |
| Weight | 1498 kg |
| Max width | 2130 kg |
| Boot capacity | 1465 l |
Engine Transmission
| Engine | 1956 |
| Engine kw | 88 kw |
| Engine hp | 118 hp |
| Torque | 88 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 83,0 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 70 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/60 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 195 km/h |
| Acceleration | 11.9 s |
| Fuel town | 4.6 l/100km |
| Fuel road | 3.3 l/100km |
| Fuel average | 3.7 l/100km |
2 years ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
28 days ago
25 days ago
25 days ago
25 days ago
25 days ago
25 days ago
24 days ago
21 days ago
21 days ago
21 days ago
21 days ago
21 days ago
9 days ago
9 days ago
9 days ago