General information
| Year | 2010 - - |
| Brand | Peugeot |
| Engine | 2.0 HDi (161HP) |
| Body type | Coupe |
| Model | RCZ |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4276 mm |
| Width | 1815 mm |
| Height | 1498 mm |
| Wheelbase | 2612 |
| Weight | 1498 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1997 |
| Engine kw | 118 kw |
| Engine hp | 158 hp |
| Torque | 118 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 85 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 235/45 R18 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 220 km/h |
| Acceleration | 8.2 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |