General information
| Year | 1997 - 2000 |
| Brand | Renault |
| Engine | 1.9 dTi (98 HP) |
| Body type | Wagon |
| Model | Laguna Grandtour (K56) |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4620 mm |
| Width | 1748 mm |
| Height | 1448 mm |
| Wheelbase | 2670 |
| Weight | 1448 kg |
| Max width | 1955 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1870 |
| Engine kw | 72 kw |
| Engine hp | 96 hp |
| Torque | 72 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 80 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 520 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 177 km/h |
| Acceleration | 13 s |
| Fuel town | 7.4 l/100km |
| Fuel road | 4.8 l/100km |
| Fuel average | - |
2 years ago
2 years ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
29 days ago
29 days ago
29 days ago
29 days ago
29 days ago
29 days ago
24 days ago
24 days ago
24 days ago
18 days ago
18 days ago
18 days ago
18 days ago
18 days ago
16 days ago
14 days ago
13 days ago
10 days ago