General information
| Year | 2001 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 2.0 D-4D (116 HP) |
| Body type | Estate |
| Model | Avensis Verso |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 4650 mm |
| Width | 1760 mm |
| Height | 1675 mm |
| Wheelbase | 2825 |
| Weight | 1675 kg |
| Max width | 2250 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1995 |
| Engine kw | 85 kw |
| Engine hp | 114 hp |
| Torque | 85 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 82,2 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 180 km/h |
| Acceleration | 12.5 s |
| Fuel town | 8.1 l/100km |
| Fuel road | 5.6 l/100km |
| Fuel average | 6.5 l/100km |