General information
| Year | 1999 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 2.0 16V Sedan Gazoline (79 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | Crown (S11) |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4695 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1515 mm |
| Wheelbase | 2785 |
| Weight | 1515 kg |
| Max width | 1645 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1988 |
| Engine kw | 58 kw |
| Engine hp | 78 hp |
| Torque | 58 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 96 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |