General information
| Year | 1998 - 2007 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.2 D (135 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | Land Cruiser 105 |
| Doors | 5 |
| Seats | 8 |
Body Features
| Length | 4890 mm |
| Width | 1940 mm |
| Height | 1890 mm |
| Wheelbase | 2850 |
| Weight | - |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 4163 |
| Engine kw | 99 kw |
| Engine hp | 133 hp |
| Torque | 99 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 94 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 95 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |