General information
| Year | 20122015 - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.0 MT (243 HP) 4WD |
| Body type | SUV |
| Model | Land Cruiser 200 Series Facelift |
| Doors | 5 |
| Seats | 57 |
Body Features
| Length | 4950 mm |
| Width | 1970 mm |
| Height | 1950 mm |
| Wheelbase | 2850 |
| Weight | 1950 kg |
| Max width | 3300 kg |
| Boot capacity | 701 l |
Engine Transmission
| Engine | 3956 |
| Engine kw | 178 kw |
| Engine hp | 239 hp |
| Torque | 178 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 93 liters |
| Eco standart | Euro 4 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 285/65/R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |