General information
| Year | 2007 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.5D V8 (235 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | Land Cruiser 200 |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4950 mm |
| Width | 1970 mm |
| Height | 1950 mm |
| Wheelbase | 2850 |
| Weight | 1950 kg |
| Max width | 3300 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 4461 |
| Engine kw | 172 kw |
| Engine hp | 230 hp |
| Torque | 172 N*m/rpm |
| Fuel supply | Diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | 86,0 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 285/65 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 210 km/h |
| Acceleration | 8.6 s |
| Fuel town | 12 l/100km |
| Fuel road | 9.1 l/100km |
| Fuel average | 10.2 l/100km |