General information
| Year | 1996 - 2002 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 2.7 16V (3 dr) (152 HP) |
| Body type | - |
| Model | Land Cruiser 90 Prado |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4290 mm |
| Width | 1730 mm |
| Height | 1860 mm |
| Wheelbase | 2370 |
| Weight | 1860 kg |
| Max width | 2510 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2694 |
| Engine kw | 133 kw |
| Engine hp | 178 hp |
| Torque | 133 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 95 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/80 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 165 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 18 l/100km |
| Fuel road | 10 l/100km |
| Fuel average | - |