General information
| Year | 2000 - 2002 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 3.0 D-4D (3 dr) (163 HP) |
| Body type | - |
| Model | Land Cruiser 90 Prado |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4305 mm |
| Width | 1730 mm |
| Height | 1855 mm |
| Wheelbase | 2365 |
| Weight | 1855 kg |
| Max width | 2510 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2982 |
| Engine kw | 120 kw |
| Engine hp | 161 hp |
| Torque | 120 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 96 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/80 R16 S |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 165 km/h |
| Acceleration | 12.5 s |
| Fuel town | 11.7 l/100km |
| Fuel road | 8.2 l/100km |
| Fuel average | 10.4 l/100km |