General information
| Year | 1996 - 2002 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 3.0 TD (5 dr) (125 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | Land Cruiser 90 Prado |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4730 mm |
| Width | 1730 mm |
| Height | 1865 mm |
| Wheelbase | 2675 |
| Weight | 1865 kg |
| Max width | 2680 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2982 |
| Engine kw | 92 kw |
| Engine hp | 123 hp |
| Torque | 92 N*m/rpm |
| Fuel supply | Diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 96 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 90 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/80 R16 S |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 160 km/h |
| Acceleration | 14 s |
| Fuel town | 13.2 l/100km |
| Fuel road | 9.6 l/100km |
| Fuel average | - |