General information
| Year | 2001 - 2005 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.3 V8 (280 HP) |
| Body type | Wagon |
| Model | Soarer IV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 4515 mm |
| Width | 1825 mm |
| Height | 1355 mm |
| Wheelbase | 2620 |
| Weight | 1355 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 4292 |
| Engine kw | 205 kw |
| Engine hp | 275 hp |
| Torque | 205 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | 91 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 245/40ZR18 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |