General information
| Year | 1982 - 1988 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.5i (83HP) |
| Body type | Estate |
| Model | Sprinter Carib |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3930 mm |
| Width | 1645 mm |
| Height | 1365 mm |
| Wheelbase | - |
| Weight | - |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1452 |
| Engine kw | - |
| Engine hp | - |
| Torque | - |
| Fuel supply | - |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | - |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |