General information
| Year | 2000 - 2004 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 3.4i V6 (190 HP) |
| Body type | Pickup |
| Model | Tundra I |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 5525 mm |
| Width | 1910 mm |
| Height | 1796 mm |
| Wheelbase | 3259 |
| Weight | - |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 3378 |
| Engine kw | 139 kw |
| Engine hp | 186 hp |
| Torque | 139 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 93,4 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |