General information
| Year | 2001 - 2005 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.4 DI (75 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Yaris (P1) |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3615 mm |
| Width | 1660 mm |
| Height | 1500 mm |
| Wheelbase | 2370 |
| Weight | 1500 kg |
| Max width | 1400 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1364 |
| Engine kw | 55 kw |
| Engine hp | 74 hp |
| Torque | 55 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 71 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 175/65 R14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 170 km/h |
| Acceleration | 12.9 s |
| Fuel town | 5.3 l/100km |
| Fuel road | 3.8 l/100km |
| Fuel average | 4.4 l/100km |