General information
| Year | 2009 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.5i (106Hp) |
| Body type | Estate |
| Model | Yaris Sedan (P3) |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4300 mm |
| Width | 1689 mm |
| Height | 1461 mm |
| Wheelbase | 2550 |
| Weight | 1461 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1497 |
| Engine kw | 78 kw |
| Engine hp | 105 hp |
| Torque | 78 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 75 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 42 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 175/65 R14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 180 km/h |
| Acceleration | 9 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |