General information
| Year | 1999 - 2005 |
| Brand | Volkswagen |
| Engine | 1.2 TDI 3L (61 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Lupo (6X) |
| Doors | 3 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 3529 mm |
| Width | 1620 mm |
| Height | 1470 mm |
| Wheelbase | 2319 |
| Weight | 1470 kg |
| Max width | 1190 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1191 |
| Engine kw | 45 kw |
| Engine hp | 60 hp |
| Torque | 45 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders diameter | 76,5 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 34 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 155/65R14 |
| Wheels | 4.5 J |
Running Features
| Max speed | 165 km/h |
| Acceleration | 14 s |
| Fuel town | 3.7 l/100km |
| Fuel road | 2.7 l/100km |
| Fuel average | 3 l/100km |
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
2 years ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
29 days ago
26 days ago
22 days ago
22 days ago
22 days ago
22 days ago
22 days ago
16 days ago
16 days ago
16 days ago
14 days ago
11 days ago
11 days ago
11 days ago
11 days ago
11 days ago
11 days ago
8 days ago
8 days ago
8 days ago