Yleistä tietoa
| vuosi | 1988 - 1991 |
| Brändi | BMW |
| Moottori | 530i (188HP) |
| Kehotyyppi | Sedan |
| Malli | 5er (E34) |
| ovet | 4 |
| istuimet | 5 |
Kehon ominaisuudet
| Pituus | 4720 mm |
| Leveys | 1751 mm |
| Korkeus | 1412 mm |
| Akseliväli | 2761 |
| Paino | 1412 kg |
| Max leveys | 2020 kg |
| Käynnistyskapasiteetti | - |
Moottorin lähetys
| Moottori | 2986 |
| Moottori kw | 138 kw |
| Moottori hp | 185 hp |
| vääntömomentti | 138 N*m/rpm |
| Polttoaineen syöttö | - |
| sylintereitä | 6 |
| Sylinterien halkaisija | - |
| Sylinterien venttiilit | 2 |
| Gears | 5 |
| polttoaine | A-92 |
| Polttoainekapasiteetti | 80 liters |
| Eco standart | - |
alusta
| ABS | Yes |
| Etujarrut | - |
| Takajarrut | - |
| Renkaat | 195/65 VR15 |
| Pyörät | - |
Käynnissä olevat ominaisuudet
| maksiminopeus | 227 km/h |
| kiihtyvyys | 8.5 s |
| Polttokenno | - |
| Polttoainetie | - |
| Polttoaineen keskiarvo | - |