Informatii generale
| An | 2000 - 2002 |
| Marca | Ford |
| Motor | 2.5 i V6 24V ST 200 (205 HP) |
| Tipul corpului | Coupe |
| Model | Cougar (BCV) |
| usi | 3 |
| scaune | 5 |
Caracteristicile corpului
| Lungime | 4700 mm |
| Lăţime | 1780 mm |
| Înălţime | 1340 mm |
| Ampatamentul | 2705 |
| Greutate | 1340 kg |
| lățimea maximă | 1795 kg |
| Boot capacitate | - |
Transmisia motorului
| Motor | 2495 |
| Motorul kw | 150 kw |
| Motor hp | 201 hp |
| Cuplul | 150 N*m/rpm |
| Alimentarea cu combustibil | Injection |
| Cilindri | 6 |
| Diametrul cilindrilor | 81,6 mm |
| Supape în cilindri | 4 |
| Gears | 5 |
| Combustibil | A-95 |
| Capacitatea de combustibil | 60 liters |
| Eco standard | - |
Şasiu
| ABS | Yes |
| Frânele față | - |
| Frânele spate | - |
| anvelope | 205/60 R15 |
| Roți | - |
Caracteristici de rulare
| viteza maxima | 230 km/h |
| Accelerare | 7.8 s |
| Orașul de combustibil | 14.6 l/100km |
| Drumul de combustibil | 7.6 l/100km |
| Combustibil mediu | - |