Informatii generale
| An | 2001 - 2007 |
| Marca | Jaguar |
| Motor | 4.2 i V8 32V Type R (395 HP) |
| Tipul corpului | Sedan |
| Model | S-type (CCX) |
| usi | 4 |
| scaune | 5 |
Caracteristicile corpului
| Lungime | 4861 mm |
| Lăţime | 1819 mm |
| Înălţime | 1441 mm |
| Ampatamentul | 2909 |
| Greutate | 1441 kg |
| lățimea maximă | 2240 kg |
| Boot capacitate | - |
Transmisia motorului
| Motor | 4196 |
| Motorul kw | 290 kw |
| Motor hp | 389 hp |
| Cuplul | 290 N*m/rpm |
| Alimentarea cu combustibil | Injection |
| Cilindri | 8 |
| Diametrul cilindrilor | 86 mm |
| Supape în cilindri | 4 |
| Gears | - |
| Combustibil | A-95 |
| Capacitatea de combustibil | 68 liters |
| Eco standard | - |
Şasiu
| ABS | Yes |
| Frânele față | - |
| Frânele spate | - |
| anvelope | 245/40 R18 - 275/35 R18 |
| Roți | - |
Caracteristici de rulare
| viteza maxima | 250 km/h |
| Accelerare | 5.6 s |
| Orașul de combustibil | 18.5 l/100km |
| Drumul de combustibil | 9.6 l/100km |
| Combustibil mediu | 12.5 l/100km |