Informatii generale
| An | 1995 - 1998 |
| Marca | Land Rover |
| Motor | 2.0 i 4WD (5 dr) (111 HP) |
| Tipul corpului | SUV |
| Model | Discovery I |
| usi | 5 |
| scaune | 5 |
Caracteristicile corpului
| Lungime | 4524 mm |
| Lăţime | 1810 mm |
| Înălţime | 1960 mm |
| Ampatamentul | 2540 |
| Greutate | 1960 kg |
| lățimea maximă | 2720 kg |
| Boot capacitate | - |
Transmisia motorului
| Motor | 1994 |
| Motorul kw | 81 kw |
| Motor hp | 109 hp |
| Cuplul | 81 N*m/rpm |
| Alimentarea cu combustibil | Injection |
| Cilindri | 4 |
| Diametrul cilindrilor | - |
| Supape în cilindri | 2 |
| Gears | 5 |
| Combustibil | A-98 |
| Capacitatea de combustibil | 89 liters |
| Eco standard | - |
Şasiu
| ABS | Yes |
| Frânele față | - |
| Frânele spate | - |
| anvelope | 205 R16 |
| Roți | - |
Caracteristici de rulare
| viteza maxima | 157 km/h |
| Accelerare | 15.3 s |
| Orașul de combustibil | - |
| Drumul de combustibil | - |
| Combustibil mediu | 14.9 l/100km |