Informatii generale
| An | 1989 - 1998 |
| Marca | Land Rover |
| Motor | 3.5 i V8 (3 dr) (166 HP) |
| Tipul corpului | SUV |
| Model | Discovery I |
| usi | 3 |
| scaune | 5 |
Caracteristicile corpului
| Lungime | 4520 mm |
| Lăţime | 1795 mm |
| Înălţime | 1915 mm |
| Ampatamentul | 2540 |
| Greutate | 1915 kg |
| lățimea maximă | 2720 kg |
| Boot capacitate | - |
Transmisia motorului
| Motor | 3532 |
| Motorul kw | 122 kw |
| Motor hp | 163 hp |
| Cuplul | 122 N*m/rpm |
| Alimentarea cu combustibil | Injection |
| Cilindri | 8 |
| Diametrul cilindrilor | 88,9 mm |
| Supape în cilindri | 2 |
| Gears | 5 |
| Combustibil | A-95 |
| Capacitatea de combustibil | 82 liters |
| Eco standard | - |
Şasiu
| ABS | Yes |
| Frânele față | - |
| Frânele spate | - |
| anvelope | 205 R16 |
| Roți | - |
Caracteristici de rulare
| viteza maxima | 163 km/h |
| Accelerare | 12.8 s |
| Orașul de combustibil | 18.6 l/100km |
| Drumul de combustibil | 11.7 l/100km |
| Combustibil mediu | 15.7 l/100km |