Informatii generale
| An | 1990 - 1998 |
| Marca | Land Rover |
| Motor | 3.5 i V8 (5 dr) (155 HP) |
| Tipul corpului | SUV |
| Model | Discovery I |
| usi | 5 |
| scaune | 7 |
Caracteristicile corpului
| Lungime | 4520 mm |
| Lăţime | 1795 mm |
| Înălţime | 1960 mm |
| Ampatamentul | 2540 |
| Greutate | 1960 kg |
| lățimea maximă | 2720 kg |
| Boot capacitate | - |
Transmisia motorului
| Motor | 3532 |
| Motorul kw | 114 kw |
| Motor hp | 153 hp |
| Cuplul | 114 N*m/rpm |
| Alimentarea cu combustibil | Injection |
| Cilindri | 8 |
| Diametrul cilindrilor | 88,9 mm |
| Supape în cilindri | 2 |
| Gears | 5 |
| Combustibil | A-95 |
| Capacitatea de combustibil | 88 liters |
| Eco standard | - |
Şasiu
| ABS | Yes |
| Frânele față | - |
| Frânele spate | - |
| anvelope | 205 R16 |
| Roți | - |
Caracteristici de rulare
| viteza maxima | 171 km/h |
| Accelerare | 12.8 s |
| Orașul de combustibil | 19.1 l/100km |
| Drumul de combustibil | 10.5 l/100km |
| Combustibil mediu | 14.9 l/100km |