Informatii generale
| An | 1998 - 2004 |
| Marca | Land Rover |
| Motor | 4.0 i V8 (185 HP) |
| Tipul corpului | SUV |
| Model | Discovery II |
| usi | 5 |
| scaune | 7 |
Caracteristicile corpului
| Lungime | 4710 mm |
| Lăţime | 1860 mm |
| Înălţime | 1890 mm |
| Ampatamentul | 2540 |
| Greutate | 1890 kg |
| lățimea maximă | 2750 kg |
| Boot capacitate | - |
Transmisia motorului
| Motor | 3947 |
| Motorul kw | 136 kw |
| Motor hp | 182 hp |
| Cuplul | 136 N*m/rpm |
| Alimentarea cu combustibil | Injection |
| Cilindri | 8 |
| Diametrul cilindrilor | 94 mm |
| Supape în cilindri | 2 |
| Gears | 5 |
| Combustibil | A-92 |
| Capacitatea de combustibil | 95 liters |
| Eco standard | - |
Şasiu
| ABS | Yes |
| Frânele față | - |
| Frânele spate | - |
| anvelope | 235/70 R16 |
| Roți | - |
Caracteristici de rulare
| viteza maxima | 170 km/h |
| Accelerare | 11.7 s |
| Orașul de combustibil | 23.3 l/100km |
| Drumul de combustibil | 12.7 l/100km |
| Combustibil mediu | 16.6 l/100km |