Informatii generale
| An | 1998 - 2006 |
| Marca | Land Rover |
| Motor | 1.8 i 16V (117 HP) |
| Tipul corpului | SUV |
| Model | Freelander Soft Top |
| usi | 3 |
| scaune | 4 |
Caracteristicile corpului
| Lungime | 4368 mm |
| Lăţime | 1809 mm |
| Înălţime | 1708 mm |
| Ampatamentul | 2557 |
| Greutate | 1708 kg |
| lățimea maximă | 2040 kg |
| Boot capacitate | - |
Transmisia motorului
| Motor | 1796 |
| Motorul kw | 86 kw |
| Motor hp | 115 hp |
| Cuplul | 86 N*m/rpm |
| Alimentarea cu combustibil | Injection |
| Cilindri | 4 |
| Diametrul cilindrilor | 80 mm |
| Supape în cilindri | 4 |
| Gears | 5 |
| Combustibil | A-95 |
| Capacitatea de combustibil | 60 liters |
| Eco standard | - |
Şasiu
| ABS | Yes |
| Frânele față | - |
| Frânele spate | - |
| anvelope | 195/80 R15 S |
| Roți | - |
Caracteristici de rulare
| viteza maxima | 160 km/h |
| Accelerare | 11.8 s |
| Orașul de combustibil | 12.9 l/100km |
| Drumul de combustibil | 8.1 l/100km |
| Combustibil mediu | 9.8 l/100km |