Allmän information
| År | 2002 - 2007 |
| varumärke | Alfa Romeo |
| Motor | 3.2 i V6 24V (250 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | 156 GTA |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4430 mm |
| Bredd | 1745 mm |
| Höjd | 1415 mm |
| Hjulbas | 2595 |
| Vikt | 1415 kg |
| maximal bredd | 1875 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3179 |
| Motor kw | 183 kw |
| Motorhk | 245 hp |
| Vridmoment | 183 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 93 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 63 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/45 ZR 17 |
| Wheels | 7.5J x 17 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 250 km/h |
| Acceleration | 6.3 s |
| Bränsleby | 18.1 l/100km |
| Bränsleväg | 8.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 12.1 l/100km |