Allmän information
| År | 1999 - 2003 |
| varumärke | Alpina |
| Motor | 3.3 i 24V (280 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | B10 (E39) |
| dörrar | 4 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4775 mm |
| Bredd | 1800 mm |
| Höjd | 1415 mm |
| Hjulbas | 2830 |
| Vikt | 1415 kg |
| maximal bredd | 2080 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3300 |
| Motor kw | 205 kw |
| Motorhk | 275 hp |
| Vridmoment | 205 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 86,4 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/40 - 265/35 ZR 18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 262 km/h |
| Acceleration | 6.3 s |
| Bränsleby | 14.7 l/100km |
| Bränsleväg | 7.5 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 10.1 l/100km |