Allmän information
| År | 2000 - 2006 |
| varumärke | Alpina |
| Motor | 3.3 i 24V (280 HP) |
| Kroppstyp | Sedan |
| Modell | B3 Cabrio (E46) |
| dörrar | 2 |
| Säten | 4 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4488 mm |
| Bredd | 1757 mm |
| Höjd | 1352 mm |
| Hjulbas | 2725 |
| Vikt | 1352 kg |
| maximal bredd | 2040 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 3300 |
| Motor kw | 205 kw |
| Motorhk | 275 hp |
| Vridmoment | 205 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 6 |
| Cylindrar diameter | 86,4 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 63 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 225/40 - 225/35 ZR18 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 260 km/h |
| Acceleration | 6.1 s |
| Bränsleby | 16.9 l/100km |
| Bränsleväg | 8.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 11.4 l/100km |