Allmän information
| År | 2003 - - |
| varumärke | Aston Martin |
| Motor | 5.9i V12 (470HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | DB9 Volante |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4697 mm |
| Bredd | 1875 mm |
| Höjd | 1318 mm |
| Hjulbas | 2740 |
| Vikt | 1318 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5935 |
| Motor kw | 345 kw |
| Motorhk | 462 hp |
| Vridmoment | 345 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 12 |
| Cylindrar diameter | 89 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 235/45-275/35 R19 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 306 km/h |
| Acceleration | 4.8 s |
| Bränsleby | 25.2 l/100km |
| Bränsleväg | 12.2 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |