Allmän information
| År | 2004 - 2007 |
| varumärke | Aston Martin |
| Motor | 6.0 i V12 48V S (520 HP) |
| Kroppstyp | Coupe |
| Modell | Vanquish |
| dörrar | 2 |
| Säten | 2 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4665 mm |
| Bredd | 1923 mm |
| Höjd | 1318 mm |
| Hjulbas | 2690 |
| Vikt | 1318 kg |
| maximal bredd | - |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 5935 |
| Motor kw | 381 kw |
| Motorhk | 511 hp |
| Vridmoment | 381 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 12 |
| Cylindrar diameter | - |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 6 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 240 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 255/40 - 285/40 ZR R19 |
| Wheels | 9J-10J X 19 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 321 km/h |
| Acceleration | 4.8 s |
| Bränsleby | - |
| Bränsleväg | - |
| Bränslemedelvärde | - |
2 år sedan