Allmän information
| År | 2010 - |
| varumärke | Audi |
| Motor | 1.4 AT (122 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | A1 |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3910 mm |
| Bredd | 1750 mm |
| Höjd | 1400 mm |
| Hjulbas | 2460 |
| Vikt | 1400 kg |
| maximal bredd | 1640 kg |
| Startkapacitet | 270 l |
Motoröverföring
| Motor | 1390 |
| Motor kw | 89 kw |
| Motorhk | 119 hp |
| Vridmoment | 89 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 76 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 7 |
| Bränsle | A-95 |
| Bränslekapacitet | 45 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassi
| magmuskler | - |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 215/45 R16 |
| Wheels | - |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 203 km/h |
| Acceleration | 8.9 s |
| Bränsleby | 6.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4.6 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.3 l/100km |