Allmän information
| År | 2002 - 2007 |
| varumärke | Audi |
| Motor | 1.6 FSI (115 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | A2 (8Z) |
| dörrar | 5 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 3826 mm |
| Bredd | 1673 mm |
| Höjd | 1553 mm |
| Hjulbas | 2405 |
| Vikt | 1553 kg |
| maximal bredd | 1510 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1598 |
| Motor kw | 84 kw |
| Motorhk | 113 hp |
| Vridmoment | 84 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Injection |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 76,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 4 |
| Gears | 5 |
| Bränsle | A-98 |
| Bränslekapacitet | 42 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 175/60R15 |
| Wheels | 5.5 J x 15 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 202 km/h |
| Acceleration | 9.8 s |
| Bränsleby | 8.1 l/100km |
| Bränsleväg | 4.7 l/100km |
| Bränslemedelvärde | 5.9 l/100km |