Allmän information
| År | 1997 - 2002 |
| varumärke | Audi |
| Motor | 1.9 TDI (110 HP) |
| Kroppstyp | Hatchback |
| Modell | A3 (8L) |
| dörrar | 3 |
| Säten | 5 |
Kroppsfunktioner
| Längd | 4152 mm |
| Bredd | 1735 mm |
| Höjd | 1427 mm |
| Hjulbas | 2513 |
| Vikt | 1427 kg |
| maximal bredd | 1690 kg |
| Startkapacitet | - |
Motoröverföring
| Motor | 1896 |
| Motor kw | 81 kw |
| Motorhk | 109 hp |
| Vridmoment | 81 N*m/rpm |
| Bränsletillförseln | Common rail |
| cylindrar | 4 |
| Cylindrar diameter | 79,5 mm |
| Ventiler i cylindrar | 2 |
| Gears | 4 |
| Bränsle | Diesel |
| Bränslekapacitet | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassi
| magmuskler | Yes |
| Frambromsar | - |
| Bakre bromsar | - |
| Däck | 195/65R15 |
| Wheels | 6J x 15 |
Löpande egenskaper
| högsta hastighet | 194 km/h |
| Acceleration | 10 s |
| Bränsleby | 6.5 l/100km |
| Bränsleväg | 4 l/100km |
| Bränslemedelvärde | - |